Marie Hrušková

Ondřej Hampejs

V rámci projektu na Dějepis jsem v prosinci vedl rozhovor se svojí prababičkou na téma: "Tvůj život"

Obecně

Narodila jsem se 8. května 1925. Narodila jsem se rodině Havlíčkových a jsem silně věřící. Bydleli jsme v Kovářovicích, což je asi 20 km od Prahy. Studovala jsem 8 let v Pyšelích a 2 roky ve škole pro hospodyňky (obr. 1,2). Měla jsem dvě mladší sestry a naše rodina si vzala ještě dva chlapce na výchovu. První se jmenoval Zdeněk, byl z rodiny, kde měli hodně dětí, ale byli chudí. Byl o 3 roky mladší. Bydlel u nás, ale svoje sourozence viděl ve škole a jeho maminka za ním každou neděli chodila. Druhý se jmenoval Jenda, ten byl z útulku v Pyšelích a byl o rok starší. Na statku nám také pomáhal Emil.

Zdravotní stav

Narodila jsem se se špatně vyvinutým kyčelním kloubem. První operaci jsem podstoupila, když mi byly 2 roky. Operaci jsem snesla špatně a dva roky jsem nemohla chodit. Byly to hrozné podmínky, v noci jsem se nesměla ani pohnout, a tak mě na noc museli vždy přivázat na sádrovém lůžku. Už od mala jsem musela pomáhat s pracemi na statku. Tato zátěž byla také důvod, proč jsem v 16-ti letech musela na druhou operaci. Další problémy přišly v mých 36-ti letech (obr. 3), v 60-ti jsem pak musela na úplnou výměnu kyčelního kloubu a díky ní dodnes chodím.

Válka

Válku si pamatuju, bylo mi 15 let, když začala, a 20 let, když skončila. První z chlapců na výchovu Zdeněk se vrátil do vlastní rodiny a druhý chlapec byl poslán do Lipska v Německu do továrny na zbraně. Čtyřikrát se k nám utekl, a to pod vlakem. Doma byl vždy ve velkém nebezpečí a musel být schovaný ve sklepě. Nakonec se do Německa vždy sám vrátil. Byly takzvané zakázané muziky, což znamenalo zákaz hudby, tanců a tanečních. Jediné, co jsme si dovolili, bylo vzít si harmoniku do slamníku a hrát si tam, ale i to bylo nebezpečné. V roce 1947 jsem se pak provdala za Ludvíka Hrušku a přestěhovala jsem se do Pecerad (obr. 4).

Rodina Hruškových

Hruškovi žili na statku. Ludva se narodil roku 1921 a měl 6 sourozenců (obr. 5). Ludva byl odvelen na vojnu, ale nešťastnou náhodou spadl na kůl a propíchl si plíci. Navíc uměl vařit, tak byl poslán jen na půl roku do kuchyně. V roce 1942 byla celá rodina ze statku vystěhována Němci a to do 10 kilometrů vzdálené vesnice Nespekly. Rodina tam byla úplně cizí a obě rodiny žili v hrozných podmínkách. S sebou si mohli vzít jen to, co se vešlo na vůz tažený dvěma kravami.

Po válce

V roce 1945 jsme se konečně mohli vrátit na náš statek v Peceradech. Statek mezitím bohužel zabrala jiná rodina a my museli nějaký čas bydlet v hospodském sále, než se rodina vystěhuje. Mezitím se holky vdaly, kluci byli vyučeni a na statku zůstali jen rodiče a já s Ludvou. Statek nebyl udržován a byl předán v hrozném stavu. V roce 1946 otec Ludvy zemřel a na statku jsme zůstali už jen my a Ludvova matka. V roce 1947 jsme měli s Ludvou svatbu, a pak se nám vždy po roce postupně narodily tři děti, Marie, Jana a Ludva. Také nás prohlásili za kulaky (hospodáře). Byly nám ustanoveny dávky na brambory, pšenici a jiné produkty, které jsme museli odevzdávat. Navíc jsme nedostávali lístky. V roce 1952 pak přišla na naší obci vyhláška od komunistů a my se museli zase vystěhovat. Statek měl připadnout JZD ale místní starosta Josef Šobíšek, který byl ve straně od roku 1922, dojel na výbor a řekl, že pokud budeme vystěhováni, tak stranu opustí. Tím nás zachránil a statek nám zůstal. O tři roky později se nám narodí další syn Antonín (obr. 6).

Za komunistů

Do JZD jsme nakonec stejně museli vstoupit, a to v roce 1958 (o 5 let později). Většinu života jsme s manželem strávili jako zemědělci. Dcera Jana v roce 1983 emigrovala do Německa a dodnes tam žije.

Stáří

V roce 2005 nás opustil Ludva a to po 58 letech manželství (obr. 7). Nyní mám 8 vnoučat a 12 pravnoučat. Je mi 92 a už se o sebe nedokážu bez pomoci postarat. Přes léto jsem ve statku v Peceradech, kde se o mne stará syn Ludva se snachou Alenou. Občas přijede i Jana a Tonda, protože oba už jsou v důchodu. Většinu roku jsem ale u dcery Marie v Bukové u Příbrami (s námi) (obr. 8).

GYMNÁZIUM KARLA ČAPKA, DOBŘÍŠ
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky